Bugün - 27 Kasım 2021 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
İstanbul   27°°C
 
Orhan veli Edirne’de Ver elini Edirne Orhan Veli kanık 71. ölüm yıl dönüm&u..
Türkiye Ve İtalya Arasında Ortak Kültür Mirası: Aeneas Kültür Rotası

Avrupa Konseyi tescilli Türkiye’den başlayan ilk kültür rotası olan Aeneas Kültür Rotası projesi uluslararası sempozyumda ele alındı.

Magazin Haberi - 27 Ekim 2021 Çarşamba

(20:40)

Avrupa Konseyi tescilli Türkiye’den başlayan ilk kültür rotası olan Aeneas Kültür Rotası projesi uluslararası sempozyumda ele alındı. Aeneas Rotası Derneği, Edremit Belediyesi ve Roma Sapienza Üniversitesi tarafından düzenlenen Troas Ve Latium Bölgesindeki Aeneas; Mitoloji Ve Arkeoloji “Uluslararası Arkeolojik Sempozyumu” Edremit’te gerçekleştirildi.

Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog 2 Hibe Programı kapsamında tescil edilen Aeneas Kültür Rotası kapsamında Troas ve Latium Bölgesindeki Aeneas, Mitoloji ve Arkeoloji Uluslararası Arkeolojik Sempozyumu Edremit İlçesinde gerçekleştirildi.

Edremit Belediyesi birlikte; Aeneas Rotası Derneği ve Roma Sapienza Üniversitesi’nin işbirliği Türkiye ve İtalya Kültür Bakanlıklarının da destek verdiği arkeoloji sempozyumunda İtalya’nın Sapienza, Siena, Çanakkale Onsekiz Mart ve Ege Üniversiteleri’nden bilim insanları bir araya geldi.

Troya’dan, Antandros’dan ve İtalya Colosseum Arkeolojik Parkı’ndan kazı heyeti başkan ve üyeleri ile yöneticilerinin de katıldığı sempozyum 10 oturumda gerçekleştirildi.

Aenas’ın İzinde Projesi Sunumu ile başlayan sempozyumda konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan “Truva’dan kaçarken, elinde küçük oğlu ve sırtında yaşlı babasını taşıyarak Avrupa medeniyetini kuran tıpkı kahraman Aeneas gibi bizler de tarihimizi sırtımızda, geleceğimizi elimizde tutarak barış, kardeşlik ve yeni kalkınma ufuklarına doğru hep birlikte yürüyeceğiz.” dedi.

Başkan Arslan bu projenin 5 ülkeyi kapsadığını ifade ederek “Bu toprakların insanları olarak, Afrodit'in oğlu ve Hektor'un kuzeni Prens Aeneas ile aynı topraklarda yaşadığımızı bilmekten heyecan duyuyoruz. Onun torunlarının Roma’yı kurduğunu okurken tarifsiz duygular yaşıyoruz. Onun kat ettiği yol, Türkiye, Yunanistan, Arnavutluk, İtalya ve Tunus ile birlikte 5 ülkeyi birbirine bağlıyor. Sadece ülkeleri değil, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ören yerlerini, arkeolojik sit alanları ile kırsal ve doğal alanları da birbirine bağlıyor. Bu açıdan çok ama çok şanslıyız” dedi.

Roma ile Edremit arasındaki tarihi köprünün büyük bir şans olduğunu ifade eden Başkan Selman Hasan Arslan “Bu tarihsel ve kültürel bağ, turistik, bilimsel, ekonomik vb. ilişkiler adına da şüphesiz değerli ve özeldir. Roma ile Edremit arasındaki bu köprü tarihi bir şanstır. Ortak kültür motifleri ve mazi kesişimi yeni kapılar açmak ve yakınlaşmak adına dev fırsattır.”dedi.

Aeneas Rotası’nın Türkiye’den başlayan ilk rota olduğunu ifade eden Başkan Arslan “ Bugün; Aeneas Rotası Türkiye'den başlayan ilk deniz rotasıdır. Avrupa Konseyi Kültür Rotaları programının ilk arkeolojik rotasıdır. 40 tescilli Kültür Rotası arasında Türkiye’den ilk kültür rotasıdır. 2021/2022 döneminde Avrupa’dan yapılan 17 başvuru projesi içinde ilk sırada olan, en başarılı seçilen, bölgenin prestijini arttıran bir projedir. Bu çabamızla Balıkesir’in tanıtımına büyük katkı sağlayacağımıza eminiz.”dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı temsilcisi İlkay İvgin bir açılış konuşması yaptı ve proje hakkında bilgiler paylaştı.

Roma’nın temellerinin Truva ile atılmaya başlandığını ifade eden İtalya Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Francesca Lıcordarı “Aeneas’ın ilk burada karaya çıkması bir kültür değişimine neden oldu. Truva Kralının etkisiyle süreç içerisinde Roma’nın geçmiş dönemlerinin temelleri Truva’dan kaynaklanan bu çıkartma sonucu atılmış oldu.”dedi.

Arnavutluk Butrint Kazı Başkanı Dr. Erlind Sulo açılış konuşmasında “Büyük bir adamın mirası üzerindeyiz şu an. Verdiği mesaj neydi? “Komşunu sev ve birlikte yaşa”. Aslında arkeoloji ve tarih boyunca üzerinden yayılan mesajda buydu. İşte bu yüzden de çalışmalarımız çalışmalarımızı sürdürmek ve yeni ufuklara yeni iş birliklerine erişmek çok önemli. Ancak bu sayede daha güçlü bağlar oluşturabiliriz. Bu sempozyum bize bu açıdan yeni olanaklar sağlıyor” dedi.

Aeneas Derneği Başkanı Giovanni Cafeiero de “Türkiye’ni tarihteki merkezi konumunu, Avrupa kültüründeki merkezi konumunu kanıtlayıcı araştırmaların yapılmasına olanak veren bu proje gerçekten önemli bir proje. Müşterek tarihsel kültürümüzün, mirasımızın kaynağını oluşturan bu proje gerçekten önemli bir proje. Akdeniz Kültürü ve medeniyetleri ve dolayısı ile Akdeniz’e kıyısı olan tüm ülkelerin müşterek noktalarının ortaya çıkartılması Homeros’tan İlyada Destanı’na, Aeneas’a kadar olan müşterek kültürümüzün altının çizilmesi açısından büyük bir önem taşımaktadır.”dedi.

Konuşmalardan sonra ise sempozyum oturumları gerçekleştirildi.

Sempozyuma; Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem ASLAN, Troya Kazı Başkan YardımcısıProf. Dr. Reyhan KÖRPE, Troya Müze Müdürü Rıdvan GÖLCÜK; Antandros Kazı Ekibi Üyesi Arş. Gör. Evren AÇAR; Kolezyum Arkeolojij Parkı Direktörü Alfonsina RUSSO, İtalya Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Başkanlığı Temsilcisi ve Aeneas Rotası Derneği Arkeolog Sandra GATTİ, T.C. Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar Başkanı Temsilcisi Şeniz ALTINUL, GMKA Genel Sekreteri Abdullah GÜÇ, Balıkesir İl Kültür Müdürü İlkay KARAĞAÇ, Çanakkale İl Kültür Müdürü Murat YILMAZ, Çanakkale Bölgesel Rehberler Oda Başkanı Cihan MÜŞTERİOĞLU, Kolezyum Arkeolojik Parkı Etkinlik Direktörü De. Daniele Fortuna, Sapiena Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alessandro Maria JAIA, Siena Üniversitesi’den Prof. Mario LENTANO konuşmacı olarak yer aldı.

Sempozyuma; Başkan Yardımcımız Metin Tunçer, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürümüz Tamer Acar, Özel Kalem Müdürümüz Tayfun Canlı ve Kültür Müdürümüz Cumhur Dokur katıldı.

Kaynak:Edremit Belediyesi


Kaynak / Editör: Okunma 28

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


MagazinHaberleri

BAŞARILI SANATÇI ERSOY'DAN GAZETEMİZE GÜZEL ZİYARET
Aleyna Tilki'den sevgili açıklaması! İlk kez konuştu!
Enis Arıkan'dan Can Yaman'a gönderme!
“Deniz Ve Yüzeysel Su Kirliliği Sebepleri Ve Çözüm Raporu Sunuldu”
Melisa Şenolsun ve Edis karşı karşıya geldi!
Körfezin Sultanları Yolu Yarıladı
Fahriye Evcen ikinci kez anne mi oluyor?
Cam Tavanlar'ın ilk tanıtımı yayınlandı!

Diğer Haberler

Sen Anlat Karadeniz’den müthiş başarı!
MUTLULUĞA "EVET" DEDİLER
'Güldür Güldür Show Yılbaşı Özel' tanıtımı yayınlandı!
Ece Sükan’ı kaçırtan soru! Duyar duymaz uzaklaştı!
Zeynep Tokuş şoke etti! Öyle hareketler yaptı ki...
Kerem Bürsin sosyal medyanın diline düştü!
Simge Fıstıkoğlu'nun annelik sevinci!
Murat Yıldırım'dan 'Ramo' açıklaması!
E-Gazete (Zımbagazetesi)
Ulusal Gazeteler
İNSANLIYIMİnsan yalnız bir varlıktır. Fakat türü gereği ikinci bir kişiyle ..
En Çok Okunanlar
Şampiyon Dursunbey Belediyespor Ankara Başkent Millet Bahçesinde 16-21 Kasım tarihleri arasında d&.. Karantina günlerini eşi Selin İmer ve oğlu Arın'la birlikte İstanbul'd.. Rüzgar'la Hayata Gülümse Her hafta 15:00 ile 17:00 arası Gala TV'de  Rüzgar'la hayata g&uu.. Gözler Gökhan Gencebay'ın üzerinde! Vaktinin bir bölümünü spor salonunda geçiren G&o..

Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(istanbul)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(istanbul)
Bugün
18°°C - 27°°C
Pazar
19°°C - 25°°C
Salı
17°°C - 24°°C
Perşembe
17°°C - 25°°C

Günün Sözü


Eğer ilerlemek isterseni her yere atılma. Merhem ve mum gibi ol. Diken gibi olma?


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,20Yazılım - Web Aksiyon