Bugün - 13 Kasım 2019 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
İstanbul   24°°C
 
Yılmaz Erdoğan Acun Ilıcalı'yı tiye aldı!Yılmaz Erdoğan, 'Çok Güzel Hareketler 2' programında Acun Ilıca..
İzmirliler Dernek(İZDER) Başkanı Turgay YOKUŞ Röportajı

1.

Gündem Haberi - 21 Haziran 2019 Cuma

(19:57)

1. Herkesin bir hikayesi vardır… Turgay YOKUŞ’un hikayesi nedir, kısaca kendinizden bahseder misiniz?
İzmir doğumluyum. Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra Baba mesleği olan deri sektöründe yıllarca faaliyette bulundum. Yoğun ve ağır iş temposunun yanında spor faaliyetlerine vakit ayırdım. Dağcılık faaliyeti, Branşım olan Uzakdoğu sporları Taekwondo, Judo, Aikido, Karate gibi spor dallarında uzun yıllar antrenörlük ve hakemlik yaptım. Kendi spor salonumu çalıştırdım.

2. Başkanı olduğunuz dernekler nelerdir, Nasıl kuruldu ve Ne zaman faaliyete geçti? Bilgi verirmisiniz?
1994 yılında kurulan İzmirliler Derneği’ne (İZDER) 1995 yılında yönetime girdim. 2004 yılına kadarda 9 yıl başkan yardımcılığı görevinde bulundum. Başkan yardımcılığında iken 5-6 yıl siyasi partilerde görev aldım. Ancak 2004’te İzmirliler Derneği’ne Genel Başkan seçildikten çok kısa bir süre sonra siyasi kimliğimi, siyasi görevimi, üyeliğimi iptal ettirdim. 2004-2009 yılları arasında İzmir çevresinde 12-13 ilçede dernekler kurduk. 2009 yılında İzmir Kent Federasyonu’nu (İZKEF) kurduk. 2009 yılındaki çalışmalardan sonra İzmir dışında İstanbul, Ankara, Antalya gibi şehirlerde de dernekler kurmaya devam ettik. 2015 yılına geldiğimizde dernek sayımız kırk’ın üzerine çıktı. Bu süre zarfında iki federasyon daha kurduk. 2015 yılında üç federasyonu birleştirerek İzmir Dernekleri Konfederasyonu’nu (İZDEKON) kurduk. Dernek sayımız bugün şimdi 52’ye ulaştı. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği dalında iki koromuz, HÜRDOĞA Dağcılık Spor Kulübü’müz, tüm çatımız altında yaklaşık onbeşbin dernek üyemiz var. İzmirliler Derneği adının İzmir olmasının yanında taşıdığımız kullandığımız logo İzmir Valilik Logosunu taşımaktadır. Kullanım hakkı İzmir Valimiz Kutlu AKTAŞ döneminde özel izinle alınmıştır. İzmirliler Derneği’nin isminden ve logosundan dolayı iki misyonu vardır. Hata yapma şansımız yoktur. Bizi 6400 STK’dan ayıran en büyük özelliğimiz bu iki unsurdur.
İzmirliler Derneği’mizin Tüzüğünde şöyle yazar. “İzmir’de doğan, İzmir’de doyan kendini İzmirli hisseden herkes üye olabilir.” dediği için üyelerimiz arasında Roman’ından Musevi’sine, Levanten’inden Rus’una kadar doğulusundan batılısına kadar her türlü üyemiz mevcuttur. Esnaf, sanayici, iş insanlarının yanı sıra akademisyenler, emekli askerler bütün bu alanlarda üyelerimiz var. İzmirliler Derneği’nin isminden dolayı İzmir’e gelen ilk gelen vali veya bakanların sorduğu ilk soru “İzmir’de İzmirliler derneği olur mu?” sorusudur. Biz de onlara şöyle cevap veriyoruz. “Sizin baktığınız pencereye bağlı. Neye göre bakıyorsanız. İzmirliler Derneği hakkında şöyle bir açıklama yapabiliriz. “İzmirliler Derneği ‘İzmir Kent Kimliği’ni korumak adına kurulan bir dernektir. Hemşehri mantığında kurulan bir dernek değildir.” İzmirde 6400 STK var. Bu STK’ların aşağı yukarı 700’ü hemşehri dernek, federasyon ve konfederasyonlardır. Bu STK’larda kendi kültür ve adetlerini yaşatmaya, yaymaya çalışıyorlar. Ki bu da yapılması gereken bir şeydir. Bu aynı zamanda İzmir’in kültürel zenginliğini gösterir. Bunu yaparken de İzmir’in kendi kimliğinin ve kültürünün korunup, ön plana çıkarılması gerekiyor diye düşünülüp kurulan bir derneğiz. “Kent Kimliği” dediğimizde de, İzmir’in tarihi, kültürü, turizmi, ekonomisi, sağlığı, eğitimi, trafiği gibi konulardır. Biz bütün bunların hepsine “Kentin Kimliği” diyoruz. Bu alanlarda çalışmalar yapıyoruz.


3. İZDER, UKASED, İZKEF, İZDEKON’un Genel Başkanlığı ve EGEP başkanlığı görevini yürütüyorsunuz. Oldukça yoğun olduğunuzu tahmin ediyoruz. Bu yoğunluk yaşantınızı nasıl etkiliyor

İzmirliler Derneği’nin yanı sıra İzmir Kent Federasyonu, İzmir Dernekleri Konfederasyonu, Uluslararası Kardeş Şehirler Derneği (UKASED) ve Ege Bölgesi’ndeki şehirlerin İzmir’de kurulu olan derneklerinin, federasyonlarının oluşturduğu Ege İlleri Güç Birliği Platformu (EGEP) başkanlığını yapıyorum. Şu anda beş STK’nın başkanıyım. Elbette bu benim hayatımı büyük ölçüde etkiliyor. Bu görevleri İzmir’e olan sevdam sayesinde severek yürütebiliyorum. Bu görevlerimin dışında spor yapmaya da vakit bulmaya çalışıyorum. Fırsat buldukça bisiklet turlarım, dağcılık faaliyetlerim, kendi branşlarım olan Uzakdoğu Sporlarında da özel çalışmalarım oluyor.

4.  Yönetiminde olduğunuz dernekler hakkında bilgi verir misiniz?

Başkanı olduğum İzmirliler Derneği’nin yönetim kurulu 25 üyeden oluşuyor. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımız değişik sektörlerde kendi mesleklerini icra etmekte ve kendi işlerinde sorumluluk sahibi insanlardır. Genel Başkanı olduğum İzmir kent Federasyonu Yönetim Kurulu yine 25 üyeden oluşuyor. Aynı şekilde buradaki arkadaşlarımız da farklı sektörlerde kendi mesleklerini icra etmekte ve kendi işlerinde sorumluluk sahibi insanlardır. İzmir Dernekleri Konfederasyonu’nun yönetim kurulu da 25 üyeden oluşmaktadır. Uluslararası Kardeş Şehirler Derneği’mizin yönetim kurulunda 11 üye bulunmaktadır.

İzmir Kent Federasyonu İZKEF, İzmir Dernekleri Konfederasyonu İZDEKON’nun çizgisi İzmirliler Derneği’nin (İZDER) çizgisinde gidiyor. İzmirliler Derneği’nin tüzüğü neyse o amaçlar doğrultusunda daha geniş kapsamlı bölgesel bir çalışmayı federasyon yapıyor. Diğerlerinden daha geniş çaplı Türkiye genelindeki çalışmayı konfederasyonumuz yapmaktadır. Fakat tüzüğümüzdeki çizgi değişmiyor. İzmirlilik Ruhu, İzmirlilik Bilinci’ni taşımak, Kentlilik Bilinci’ni oluşturmak, Kent Kimliği’ni korumak gerekiyor. Bu gibi konularda çalışmalar yapmaktadırlar.

 

Uluslararası Kardeş Şehirler Derneği’mizin yürütmeye çalıştığı alan; İzmir’in mevcut olan uluslararası kardeş şehirlerinin bir araya getirilebileceği bir  “Uluslararası Kardeş Şehirler Fuarı” düzenlemeyi planlıyoruz. Bunun amacı İzmir’de İzmir’de 4-5 ay turizm hareketliliği görülüyor. Geriye kalan aylarda turizm hareketliliği yeterli olmadığından, bizde “bu ayları nasıl doldururuz?” diye yola çıkarak, Uluslararası Kardeş Şehirler Fuarı’mızı oluşturmayı hedefledik.

 

Örneğin;

Bir ay “Uluslararası Kardeş Şehirler İş Dünyası”nın bir araya gelmesi, bir ay “Uluslararası Kardeş Şehirler Kültürel Çalışmaları”nın bir araya getirilmesi, bir ay “Uluslararası Kardeş Şehirler Gençlik Çalışmaları” gibi her ay farklı bir konuyu ele alarak turizm hareketliliğini artırmayı planlıyoruz. Bu konudaki projemizi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç SOYER beye sunduk. Kendisi bu projeye çok sıcak baktı, projemizi ilk İzmir Büyükşehir Meclis Toplantısı’na götüreceğini ifade etti. Biz de elbette bu cevaptan memnun kaldık…

5.  Bünyenizdeki STK’ların görev ve çalışma alanları nelerdir?

 

İzmirliler Derneği’nin birçok projesi vardır. Bunlardan ancak birkaç tanesini örneklemek gerekirse şöyle anlatabiliriz. İzmirliler Derneği İzmir’de ilk defa 2000’li yıllarda “İnanç Turizmi Projesi” ni başlatmıştır. Dünyanın muhtelif ülkelerinden üç büyük dinin din adamlarını İzmir’e davet ederek İzmir’de buluşturmuştur. Çünkü “İzmir Hoşgörü Kentidir.” Turizm Bakanlığı, İzmir Balçova Belediyesi ve İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi bu projeye destek vermiştir. Gelen din adamları ile yaklaşık üç günlük bir program uygulanmıştı. Sempozyumlar, seminerler, tanışma kokteylleri, Meryem Ana, Efes ve Yedi Uyuyanların olduğu tarihi yerlerin gezilmesi görülmesi ziyaret edilmesi gibi etkinlikler olmuştur. İzmir’den ayrılırken çok mutlu bir şekilde ayrılmışlardır. Ayrılmadan önce kendilerine o günün anısına belge verilmiştir. Daha sonraki yıllarda İnanç Turizmi’nin ikincisini başlatmak istedik, başlattık fakat Arap Baharı patlak verdi. Bütün Ortadoğu oldukça karıştığından, din ve inanç konusu hassas bir konu olduğu için biz de bu projeyi askıya aldık. Şu anda projemiz askıda beklemektir. Bunun dışında İzmirliler Derneği, zamanın Valisi’nin desteği, katkısı ve görevlendirmesi ile Kadifekale içerisindeki evlerle ilgili “İzmir Kadifekale’deki Çarpık Kentleşme Sorunu” na el atmıştır. Biz de yanlarında yer alık. Ayrıca İzmir Konak’ta yapılan alt geçit yasal değildi. 30 cm. çökme yaptığı söylenmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne dava açılmıştı ve kazanılmıştı. Amaç burada İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni hedef almak değildi. En azından Belediye ve Kurumların da bir işi yaparken yasal yolla ve proje plan dâhilinde kendilerine hatırlatmaktı amacımız. Bunların dışında Emir Sultan Türbesi’nden, Tarihi Camilerimiz ve Havralara kadar hepsinin tekrar elden geçirilmesi ile ilgili birçok alanlarda çalışmalarımız oldu. Valilerimize ve Belediye Başkanlarımıza sunduğumuz ve paylaştığımız daha birçok projelerimiz oldu. Bunların birçoğunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

İzmir Kent Federasyonu’na (İZKEF) geldiğimiz zaman, İZKEF’in yapmış olduğu projeler arasındaki en başta şu an aklıma gelen  “SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI AKADEMİSİ (STKA)” adıyla bir akademi kurduk. Bu proje Türkiye’de bir ilktir. Dört ay süren akademik bir eğitimdi. 33 farklı ders vardı. Haftada iki gün üçer saatlik bir programdı. 100 STK’nın başkanını eğitime aldık. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Proföserler, doçentler kendi akademik alanlarında eğitimler verdiler. Eğitim sonunda eğitime katılanlar Türkiye’de yine bir ilk olan Vali ve Dekan imzalı resmi bir sertifika aldılar. Biz bu projeyi hem İzmir’de hem de Türkiye çapında devam ettirmeyi planlıyoruz. Ayrıca STK Kuruluşları Akademisi olarak Marka Tescili de alınmıştır.

İzmir Dernekleri Konfederasyonu (İZDEKON ) olarak yaptığımız projelerimiz arasında, tavuk atıkları gibi birçok atıklardan elde edilen “Biyodizel’in İzmir Körfez Vapurları”nda Kullanılması Projesi” var. Bu projemizi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Tunç SOYER beye sunduk.

6.  İzmir’de özellikle Basmane’de Tarihi Binalar Yağmalanıyor ve İzmir Tarihi’ne zarar veriyor. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

İzmir’deki tarihi yerlerimizin korunması ve restorasyonu bizim tüzüğümüzde olan bir konudur. Hem belediyeler hem de merkezi yönetimler yönünden mevzuatların bazen çakıştığından çalışmalar aksayabiliyor. Bu problemin düzeltilmesi, giderilmesi ve hızlanması için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.

 

7.  İzmir Yoğun göçe Rağmen İzmirlilik Ruhu, Kent Bilincini nasıl sürdürebiliyor?

 

“İzmir İzmir’e göçle gelenleri İzmirlileştiriyor.” Böyle bir şansı var İzmir’in. Çünkü “İzmir Hoşgörü kentidir.” İzmir’de herkes kendini huzurlu ve mutlu hissettiğinden, kimse kimseye karışmadığından, onlarda İzmir’deki sisteme ve şehir hayatına uymaya çalışıyorlar. Bazıları biraz gecikse de sonunda onlardan da sonuç elde edilebiliyor.

 

8.  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

 

Son olarak eklemek istediğim İzmir’lilere mesajım olabilir. İzmirliler Derneği (İZDER) kimsenin tekelinde olmayan STK’dır. İzmir’in menfaati için kurulmuştur. Bu yüzden biz bütün İzmir’lileri bu çatı altında çalışmaya davet ediyoruz. Mutlaka herkesin İzmir ile ilgili bir düşüncesi, aklından geçen bir projesi, istekleri, beklentileri vardır. Bunları gelip bizimle paylaşmalarını istiyoruz. Onları merkezimize davet ediyoruz.

Teşekkür ediyoruz…


Kaynak / Editör: Okunma 493

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GündemHaberleri

Eda Taşpınar bunu da yaptı!
Son Dakika: Kılıçdaroğlu'na Saldırı!
TUTAP BALIKESİR İL BAŞKANI HALUK ÖZÇELİK getirildi!
Kemal AYHAN'ın Başarıları!
Turgay Yokuş, İzmirlilere seslendi.
İlber Ortaylı: Andımızın kalkması yanlıştı
Turizm cennetinde 17 saatlik kabus!
Serenay’ın kaçış planı!

Diğer Haberler

Can Yaman Hakkında Yeni İddia
Aslı Tandoğan'dan duygusal paylaşım!
Itır Esen'e estetik izni yok
Şeyma Subaşı'ya şok! Kimse gelmedi...
Deniz Akkaya'nın 'Malefiz'i çok beğenildi!
Kemal Doğulu sert konuştu! "O kalkan g*tünüz..."
Nurgül Yeşilçay soluğu Göcek'te aldı! Sere serpe...
Müge Boz bebek alışverişinde görüntülendi!
E-Gazete (Zımbagazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA

Doç._Dr._Gamze_ŞENBURSA Doğumdan Sonra Spora Hazır Mısınız?

19.10.2018 12:21:23

Doğumdan Sonra Spora Hazır Mısınız? Doğum yaptıktan sonra k..

Mehmet Nuri KAYNAR

Mehmet_Nuri_KAYNAR Çocuklarımız Tatillere Neden Bu Kadar Seviniyorlar?

19.10.2018 12:19:44

Çocuklarımız Tatillere Neden Bu Kadar Seviniyorl..

Esra BİRİCİK

Esra_BİRİCİK Aile İle Başlayan Eğitim Hayatı

19.10.2018 12:16:04

Aile İle Başlayan Eğitim Hayatı ÖĞRETMENLER GÜN..

Zeliha ÇERİKAN TORUN

Zeliha_ÇERİKAN_TORUN Altın Yapraklar..!

19.10.2018 12:14:08

ALTIN YAPRAKLAR Altın yaprakların mevsimi geldi ...En sev..

Leytun KAPLAN

Leytun_KAPLAN Neden mi?

19.10.2018 12:11:00

Yaşadığınız her şeyi sosyal medyaya sunma alışkanlığınıza ok..


Seda Sayan'dan heyecanlandıran haber!Seda Sayan'ın, ünlü şarkıcı Sezen Aksu ile paylaştığı fotoğrafı d..
En Çok Okunanlar
Burcu Esmersoy üzerine alınmadı! "Demet'in sözleri..."
Demet Akalın'ı takipten çıkan Burcu Esmersoy, güzel şarkıcının .. Okulumuz öğrencilerinin bizi biz yapan değerlerimiz hakkında davet ett.. Ali Fahri İşeri İlköğretim'de 10 Kasım 10 kasım Türkiye'de oldugu gibi Bandırma  Ali Fahri İşeri ilk&oum.. Sokak ortasında kavga ettiler! Dilan Çıtak Tatlıses ve beş yıldır birlikte olduğu Levent Dörte.. Her hafta 15:00 ile 17:00 arası Gala TV'de  Rüzgar'la hayata g&uu.. THY pilotları: 6 bin feet altımızda hızla irtifa kaybettiklerini gördü   İran’da da düşen jetinin  bölgeden o sırada ge.. Cezaevi firarisi, polisi 100 metre sürükledi Sakarya'nın Serdivan ilçesinde aracı durdurulan cezaevi firarisi, ar..

Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(istanbul)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
06:1407:4112:5315:3117:5519:18

Hava Durumu
Şehir
(istanbul)
Bugün
13°°C - 24°°C
Cuma
15°°C - 25°°C
Pazar
14°°C - 21°°C
Salı
13°°C - 22°°C

Günün Sözü


Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,27Yazılım - Web Aksiyon