Bugün - 19 Eylül 2019 PerşembeKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
İstanbul   29°°C
 
Yasmin Erbil: Oyunculuk teklifi gelirse sıcak bakıyorumNergis Kumbasar ile Mehmet Ali Erbil’in kızı Yasmin Erbil, öncek..
Mehmet Nuri KAYNAR
Çocuklarımız Tatillere Neden Bu Kadar Seviniyorlar? - 19 Ekim 2018 Cuma

Çocuklarımız Tatillere Neden Bu Kadar Seviniyorlar?


   "Bir yıl sonrasını düşünüyorsanız pirinç ekin. On yıl sonrasını düşünüyorsanız ağaç dikin. Yüzyıl sonrasını düşünüyorsanız İNSAN yetiştirin." (ÇİN ATASÖZÜ)

          Yaklaşık 19 Milyon öğrencimiz ve 1 milyon öğretmenimiz tatildeler. Bu süre içerisinde Çocuklarımız ders mi çalışmalı, oyun mu oynamalı, televizyon mu izlemelidir? Sizce tatil nedir? Yani tatile yüklediğimiz anlam nedir? Siz hiç tatile sevinmeyen bir çocuğa rastladınız mı? Tatil denilince: "-Yaşasın! Oleyyyyy" demeyen çocuk neredeyse yok gibidir. Çocuklarımız neden bir günlük kar tatilini bile coşkuyla karşılıyorlar? Peki neden? Neden çocuklarımız okullara gitmekte isteksizler hiç düşündünüz mü?

           Okullar, tarih boyunca tüm medeni toplumlarda yaşamın merkezinde olmuştur. Okulları, çocuklarımızın ve gençlerimizin sevmesi, koşa koşa okula gitmesi için; daha çekici hale getirebilir miyiz? Daha güler yüzlü okullar oluşturabilir miyiz? Okullarımızı daha çekici hale getirebilmek için neler yapabiliriz?

           Okullarda dersleri nasıl daha çekici hale getirebiliriz?

            Derslerde, tüm etkinliklerde, görsel malzemelerin, hareketli görüntülerin kullanımının artırılması gerekmektedir. Dış dünya (okul dışı) öyle renklendi ki okul buna ayak uydurmalıdır. Sosyal aktivitelerin artırılması gerekmektedir. Okul Aile Birliği, kulüp, egzersiz, sosyal etkinlik ve gezi yönetmeliği buna fırsat verecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Geriye yapılan uygulamaların artırılması, yaygınlaştırılması kalmaktadır. Okullarımızda bilim, tiyatro, müzik, sportif aktiviteler vb. çalışmaları yapabilecek şekilde düzenlemeler yapılarak gerekli şartlar oluşturulmalıdır. Okul aile birlikleri, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları, özel sektör işletmeleri ile koordinasyona imkân verecek düzenlemeler yapılmalıdır.

              Okullarımızda çocuklarımızın yeteneklerini keşfedecek ortamlar oluşturmalıyız. Okullarımızı çocuklarımızın yeteneklerini ortaya koyabilecekleri, kendilerini kanıtlayabilmelerine imkân verecek şekilde düzenlemeliyiz. Öğretmenlerimizi öğrencilerin yeteneklerini keşfederek yönlendirecekleri yetenek avcılarına dönüştürmeyi başarabilirsek ülkemizin kalkınmasında çok büyük mesafeler kat etmiş oluruz. Okullarımız ile içinde yaşadığımız toplum arasında uyum olmalı, okullar hayatın içinde olmalıdır. Okullarımız, çocuklarımız için içinde mutlu olabildikleri yerler olmalıdır. Okullar bilginin eğlenceli bir şekilde verildiği BİLGİ PANAYIRLARINA dönüştürülmelidir.

              Okullar; bir insanın bütün kişilik özelliklerini kazandığı çocukluk döneminde nitelikli, kendisiyle barışık bireyler olmaları için özgüvenlerinin gelişimine destek vermelidir. Eğitim-Öğretim faaliyetleri çocuklarımızın kişilik özelliklerinin ve toplumun kaliteli bir ferdi olmasına katkı sağlamak üzere düzenlenmelidir. Çocuklarımızın, içinde yaşadıkları toplumun sağlıklı bireyleri olarak yetişmeleri için eğitim sistemimizin felsefesini ve mevcut okul yapılanmamızı bilgi çağının ve bilgi toplumunun; düşünen, sorgulayan ve üreten bireyini yetiştirmeye imkân verecek şekilde yeniden düzenlemeliyiz.

               İşte o zaman çocuklarımız okullara koşa koşa gitmek isteyecektir. Okul ortamında mutlu olan çocuklarımız tatil olsun istemeyeceklerdir. Çocuklarımızın çıkmak istemeyecekleri okul ortamları oluşturmak hiçte zor değil. Önce eğitim sistemimizin mantığını yeniden kurgulamalı sonra adanmış yönetici ve öğretmenlerle ülkemizin ve insanlığın ihtiyacı olan gençliği yetiştirmek için çalışmalıyız…


İletişim: - Okunma 616

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Yazara ait başka yazı bulunamadı...
E-Gazete (Zımbagazetesi)
Ulusal Gazeteler
Yazarlar

Doç. Dr. Gamze ŞENBURSA

Doç._Dr._Gamze_ŞENBURSA Doğumdan Sonra Spora Hazır Mısınız?

19.10.2018 12:21:23

Doğumdan Sonra Spora Hazır Mısınız? Doğum yaptıktan sonra k..

Mehmet Nuri KAYNAR

Mehmet_Nuri_KAYNAR Çocuklarımız Tatillere Neden Bu Kadar Seviniyorlar?

19.10.2018 12:19:44

Çocuklarımız Tatillere Neden Bu Kadar Seviniyorl..

Esra BİRİCİK

Esra_BİRİCİK Aile İle Başlayan Eğitim Hayatı

19.10.2018 12:16:04

Aile İle Başlayan Eğitim Hayatı ÖĞRETMENLER GÜN..

Zeliha ÇERİKAN TORUN

Zeliha_ÇERİKAN_TORUN Altın Yapraklar..!

19.10.2018 12:14:08

ALTIN YAPRAKLAR Altın yaprakların mevsimi geldi ...En sev..

Leytun KAPLAN

Leytun_KAPLAN Neden mi?

19.10.2018 12:11:00

Yaşadığınız her şeyi sosyal medyaya sunma alışkanlığınıza ok..


Yeşim Güven' in cesur dönüşü  İnstagram hesabına koyduğu fotoğraflarla tekrar iç giyim &cc..
En Çok Okunanlar
Çağla Şıkel: 4 yıldır güneşe çıkmıyorum! Bronz ten denince akla ilk gelen isimlerden olan Çağla Şıkel, "Cildi.. Her hafta 15:00 ile 17:00 arası Gala TV'de  Rüzgar'la hayata g&uu.. THY pilotları: 6 bin feet altımızda hızla irtifa kaybettiklerini gördü   İran’da da düşen jetinin  bölgeden o sırada ge.. Cezaevi firarisi, polisi 100 metre sürükledi Sakarya'nın Serdivan ilçesinde aracı durdurulan cezaevi firarisi, ar..

Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(istanbul)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:1406:4113:0516:3119:1720:37

Hava Durumu
Şehir
(istanbul)
Bugün
18°°C - 29°°C
Cumartesi
18°°C - 26°°C
Pazartesi
18°°C - 22°°C
Çarşamba
17°°C - 23°°C

Günün Sözü


Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır.


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09Yazılım - Web Aksiyon