Bugün - 04 Ekim 2022 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
İstanbul   27°°C
 
BURHANİYE’DE “ÖNCE YAYA” Burhaniye’de sürücülerin, yayalara olan farkındalığı..
AYVALIK’IN KÜLTÜREL MİRASINA YENİ KAZANIMLAR
‘Somut Kültürel Varlıklar’ın tescillenmesi amacıyla ‘Adramytteion Kazı Ekibi’ tarafından Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de katılımıyla; 2015-2021 yıllarında tespiti yapılan Ayvalık adalarında yerinde inceleme gerçekleştirildi.
Magazin Haberi - 03 Eylül 2022 Cumartesi

(10:35)
‘Somut Kültürel Varlıklar’ın tescillenmesi amacıyla ‘Adramytteion Kazı Ekibi’ tarafından Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de katılımıyla; 2015-2021 yıllarında tespiti yapılan Ayvalık adalarında yerinde inceleme gerçekleştirildi. ‘2015-2021 Edremit Körfezi Güney Sahası Yüzey Araştırmaları Tespit ve Belgelemeleri’ başlığıyla ‘Adramytteion Kazı Ekibi’ tarafından yürütülen belgeleme çalışmaları beş gün boyunca devam etti.
Nelerkazandırıldı?
Ayvalık ayağında 22 ada üzerinde gerçekleştirilen çalışmalarda 1 manastır, 15 şapel, 15 yel değirmeni, 2 deniz feneri, 2 tuzla ve dalyan ile 6 adet eski tarım ve hayvancılık teraslamaları Ayvalık kültürel miras envanterine kazandırıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık’ın kültürel mirasına kazandırılan kültürel varlıkların; Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından tescil işlemlerinin tamamlanmasını sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.
Yeni bilgiler elde edildi
Bu çalışmalar sayesinde Ayvalık’ın ‘UNESCO Dünya Mirası Süreci’ çalışmalarının sadece 18 ve 19’uncu yıl ile sınırlı kalmaması; antik döneme tarihlenen yerleşimlerin ardından ortaçağa uzanan bir endüstri dönemi hakkında bilgi edinilmiş olduğunu dile getiren Başkan Ergin, “Özellikle adalarda yapılan yüzey araştırmalarında elde edilen veriler ile buğday yetiştiriciliği amacıyla yapılan tarımsal teraslamalar, Ortunç Koyu’nun kuzeyinde Semizhoroz Burnunda yer alan yapay tuzla gibi insan eliyle oluşturulan peyzajlar bizlere Ayvalık’taki endüstri mirasının; Ayvalık kent kıyısındaki endüstriyel yapılaşmadan çok daha öncesine uzandığını gösterirken aynı zamanda bu çalışmalar kapsamında birçok varlığın koruma altına alınması da gerçekleştirilmiş oldu. Adalarda gerçekleştirilen tespit ve belgeleme çalışmalarıyla Ayvalık ve çevresindeki tarımsal teraslar, dalyan ve tuzlalar ile endüstriyel üretimin daha erken dönemlere tarihlenmesi, deniz fenerleri ve tuzlalar ile deniz ticaretinin varlığı ve önemi, şapel ve manastır izleriyle bu alanlardaki balıkçılık, tarımsal üretim ve hayvancılığın kanıtları olarak dini miras yapılarına ait bilgiler elde edildi” diye konuştu.
Beş günde 22 ada’da tespit yapıldı
Beş gün süren turda; birinci gün Dr. Öğretim üyesi Murat Özgen başkanlığında ki çalışma ekibi ve Ayvalık Alan Başkanlığı ekibiyle Belediye Başkanı Mesut Ergin’in de eşlik ettiği gezide Çıplak Adası’nda deniz feneri, antik kent kalıntıları ve 19’uncu yüz yıl şapel ve yapı izleriyle Güneş Adası’ndaki deniz feneri ve şapel incelendi. İkinci gün ‘Koruma Kurulu’ üyeleriyle yapılan incelemelerin ardından, üçüncü günde Agia Paraskevi Manastırı ziyareti, Pınar Adası’nda sarnıç, su kuyusu, şapel izleri ve devşirme yapıların tespit çalışmaları tamamlandı. Üçüncü gün Balık Adası’ndaki endüstriyel peyzaj elemanı olarak yapay tuzla incelenip Hasır Adası’ndaki şapelin kalıntıları görüldü. Son gün ise Çiçek Adası’ndaki şapel kalıntıları incelendi, tarımsal teraslar hakkında ve Yumurta Adası’ndaki Bizans Dönemi tahkimat duvarlarıyla ilgili bilgi alındı. Güvercin Adası’ndaki Agios Georgios Topsifi Manastırı’na ait şapel, ana bina ve sarnıç yerinde incelendi.

Kaynak / Editör: Okunma 43

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


MagazinHaberleri

Karan İçin Servet Harcadılar!
Amine Gülşe'den çocukluk #tbt'si
'Bir Zamanlar Çukurova' farklı! Bir çok ülkede...
Başkan Arslan’dan Senin Faturan Dayanışmasına Davet
Burak Deniz askere gitti!
Deniz Akkaya'dan Şeyma Subaşı'na tepki: Senin için üzülmüyorum artık
Onur Tuna'yı kaçıran Yağmur Karabal sorusu!
Murat Boz'un gözünden Aslı Enver!

Diğer Haberler

Berk Oktay-Yıldız Çağrı Atiksoy çifti koronavirüse yakalandı!
Ve Didem Soydan açıkladı: "Çıplak fotoğrafları ifşa edeceğim"
Kadir Doğulu açıklama: "Eşim PR için kullanıldı!"
Öykü Gürman: "Yüzüme konuş..."
'Kuzey Yıldızı Aşk'ın yeni bölüm tanıtımı yayınlandı!
RESSAM ÖNEL’İN, RENKLER VE LEKELER İSİMLİ SERGİSİ
REFÜJLERE ÇAM FİDANI DİKİLDİ
Şaşırttan iddia! Kıvanç Tatlıtuğ'un peşine düştü!
E-Gazete (Zımbagazetesi)
Ulusal Gazeteler
Vali Şıldak Kazı Alanlarında İncelemede BulunduVali Hasan Şıldak, tarihi gün yüzüne çıkaran kazı ala..
En Çok Okunanlar
AYVALIK’IN KUM ZAMBAKLARINDA ÇİÇEK ZAMANI Nesli tehlikede olduğundan koruma altına alınan endemik bitki tür&uu.. Karantina günlerini eşi Selin İmer ve oğlu Arın'la birlikte İstanbul'd.. Rüzgar'la Hayata Gülümse Her hafta 15:00 ile 17:00 arası Gala TV'de  Rüzgar'la hayata g&uu.. Gözler Gökhan Gencebay'ın üzerinde! Vaktinin bir bölümünü spor salonunda geçiren G&o..

Anket Bulunamadı..

Anketler

Namaz Vakitleri
Şehir
(istanbul)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı

Hava Durumu
Şehir
(istanbul)
Bugün
18°°C - 27°°C
Pazar
19°°C - 25°°C
Salı
17°°C - 24°°C
Perşembe
17°°C - 25°°C

Günün Sözü


Allah'a hakiki abd olan, başkalarına abd olamaz.


(Bediüzzaman Said Nursi)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,36Yazılım - Web Aksiyon